Okolie

 

Okrem fascinujúcej prírodnej scenérie, ktorá dotvára a umocňuje duchovný rozmer realizovaných aktivít v Rodinkove (majú svoj samostatný priestor na hlavnej lište), blízke i vzdialenejšie okolie ponúka veľa možností pre kultúrne i športové vyžitie jeho návštevníkov. Belušské Slatiny totiž tvoria vstupnú bránu do chránenej krajinnej oblasti, ktorá je charakteristická obrovským bohatstvom prírodných útvarov zastúpených najmä skalnými bralami, čo vytvára predpoklad pre zaujímavú turistiku, ale aj bohatú hubačku.

 

Sieť poľných a asfaltových ciest v samotnej doline a okolí s neveľkým výškovým prevýšením je zas vhodná pre milovníkov cykloturistiky.

Navonok neviditeľným pokladom Strážovských vrchov sú jaskyne. Oblasť Mojtínskeho krasu vzdialeného len 8 km je známa Mojtínskou priepastnou jaskyňou s hĺbkou 104 m alebo Jaskyňou na rúbani s dĺžkou pol kilometra.

Tento krasový komplex má však jednu malú jaskynku s nezvyčajnou históriou. Jaskyňa sv. Jozefa je jedinou slovenskou jaskyňou – kostolom. Jej dĺžka je 46 metrov a vnútri sa nachádza krasová výzdoba. Kostol v jaskyni bol vysvätený v r. 1855. Podľa kroniky spisovateľa Jána Martiša sa do jaskyne vošlo 300 až 400 ľudí.

Podrobnejšie informácie o jaskyni môžete nájsť:

https://www.obecmojtin.sk/mojtinska-jaskyna.phtml?id3=36582

Neďaleko sa nachádza lyžiarske stredisko Ski Mojtín. Lyžiarske trate a vleky sa nachádzajú na severných svahoch Javoriny, Veľkého a Malého grúňa v nadmorskej výške 697-942 m.n.m. Okrem zjazdového lyžovania pre začiatočníkov, ale aj pre náročných, stredisko ponúka aj možnosť bežeckého lyžovania, snowboardingu a sánkovania.

Informácie o aktuálnych podmienkach lyžiarskeho strediska môžete nájsť na: https://www.holidayinfo.sk/sk-sk/winter/resorts/?id=375

Dvanásť kilometrov dlhá Nosická priehrada, ktorá sa rozprestiera medzi Púchovom a Považskou Bystricou, ponúka možnosť plavby výletnou loďou, vodných športov a bohatej rybačky.

V blízkosti Nosickej priehrady sa nachádzajú najmladšie slovenské kúpele Kúpele Nimnica, ktoré možno považovať za minerálnu perlu Slovenska. Kúpele poskytujú komplexné kúpeľné a regeneračné služby i zaujímavé zľavy pre dôchodcov a ZŤP.

Podrobnejšie informácie o poskytovaných službách môžete nájsť na: https://www.kupelenimnica.sk

V okruhu 20 km je možné nájsť niekoľko kultúrnych zaujímavostí. Patria sem napríklad Archeologické múzeum Púchovskej kultúry a Múzeum kolies v Púchove, ale aj zrúcaniny hradov na Vršatci, Súľove, v Lednici, Považskom Podhradí a Veľkom Košeckom Podhradí.