Tipy na celodenné výlety


1. ) Hora Butkov, Skalné sanktuárium Božieho Milosrdenstva

Vzdialenosť: 12,1 km (18 min.)

Najmladšie pútnické miesto na Slovensku, ktoré vzniklo na okraji kameňolomu Ladce. Sanktuárium poskytuje okrem duchovných zážitkov aj krásne výhľady na Považie.

Východiskový bod: parkovisko pod chatou Muflónka. K Skalnému sanktuáriu sa dostanete peším výstupom dlhým 1,4 km (30 min.) po lesnej kamennej ceste, prvých 500 m je prudší svah, avšak samotná krížová cesta (900 m) je už len v miernom stúpaní. Trasu zvládnete aj s malými deťmi, spomínaných prvých 500 m však možno budete musieť vytlačiť kočík radšej prázdny.

Dominanty na hore Butkov:

  • Krížová cesta Božieho milosrdenstva
  • 12m vysoký kríž s relikviou v podobe dreva Svätého kríža.
  • Kaplnka Božieho milosrdenstva
  • pamätník svätého Jána Pavla II
  • pamätník sv. Faustíny
  • Mariánsky areál s kaplnkami a relikviami svätcov
  • Viac info: https://www.krizbutkov.sk/

2. ) Náučný chodník okolo Vršatca, Vršatecké bralá

Vzdialenosť: 26,7 km (34 min.) k hotelu Vršatec

Náučný chodník Okolo Vršatca (kedysi Vršatecké bradlá), nadväzuje na tradíciu náučného chodníka, ktorý tu bol už v 80.rokoch. Od roku 2010 je chodník okružný a vybavený 10 informačnými panelmi, ktoré Vás prevedú prírodou Bielych Karpát. Počas 3 hodín uvidíte pozostatky hradu Vršatec, krásne vápencové bradlá, výhľady, pralesový typ lesa ale aj krásne lúky. 

Dĺžka: 5,7 km, prevýšenie 400 m

Čas prechodu: 3 hodiny

Náročnosť: mierne náročná trasa, nevhodná pre kočíky

Viac info: https://naucnechodniky.eu/naucny-chodnik-okolo-vrsatca

3. ) Náučný chodník Manínska tiesňava

Vzdialenosť: 31, 9 km do Považského Podhradia (29 min.)

Manínska tiesňava leží medzi obcami Považská Teplá a Záskalie. Tiesňavou prechádza betónová cesta, ktorá spája tieto dve obce. Nachádza sa tu niekoľko menších parkovísk. Jedno je neďaleko za obcou Považská Teplá, pri kempe Autokemping Manín, kde aj začína náučný chodník Manínska tiesňava.
Náučný chodník pokračuje naprieč Manínskou tiesňavou, cez obec Záskalie, až do Kostoleckej tiesňavy, ktorá je však od Manínskej tiesňavy vzdialená len 2 km. Takže určite odporúčame navštíviť aj Kostoleckú tiesňavu. 

Dĺžka: 15,8 km, prevýšenie 830m

Čas prechodu: 4,5 - 5 hodň

Náročnosť: stredne náročná trasa, prvá časť (Považská Teplá - Záskalie) nenáročná, vhodná aj pre detský kočík

Viac info: https://naucnechodniky.eu/naucny-chodnik-maninska-tiesnava/

4. ) Náučný chodník Súľovské skaly

Vzdialenosť: 37,8 km do Súľova (33 min.)

Náučný chodník Súľovskými skalami je najpopulárnejšou trasou v Súľovských vrchoch. Po celej dĺžke tohto okruhu sa nachádzajú tabule s informáciami o miestnej flóre, faune a geológii. Hlavne cez víkend v letnej sezóne a počas sviatkov tu stretnete pomerne veľké množstvo návštevníkov. Ak máte možnosť, doporučujeme Vám túto trasu absolvovať radšej vo všedný deň. 

Dĺžka: 7,5 km, prevýšenie 290m

Čas prechodu: 1:40h (doba nezahŕňa prestávky a v praxi záleží na podmienkach terénu a individuálnej kondícii návštevníkov)

Náročnosť: stredne náročná trasa, nevhodná pre malé deti a kočíky

Viac info: https://naucnechodniky.eu/naucny-chodnik-sulovske-skaly/

5. ) Pútnické miesto Skalka pri Trenčíne

Vzdialenosť: 33,1 km (32 min.)

Kláštor Veľká Skalka (resp. ruiny kláštora) je národnou kultúrnou pamiatkou.História pútnického miesta Skalka pri Trenčíne siaha do 11. storočia a spája sa so životom sv. pustovníkov Andreja-Svorada a Beňadika, ktorí na tomto svätom mieste nejaký čas žili. Pozostáva z dvoch objektov - Diecéznej svätyne Sv. Andreja-Svorada a Beňadika na tzv. Malej Skalke, ktorý je postavený na skale, z ktorej bol sv. Beňadik zhodený do Váhu a z tzv. Veľkej Skalky - pozostatkov benediktínskeho opátstva z roku 1224, v ktorom sa nachádza aj Beňadikova jaskyňa.

Prístup pre verejnosť: 1. jún - 15.sept denne v čase 10:00-17:00, okrem pondelka

https://putnickemiestoskalka.sk/

Ďalšie možnosti celodenných výletov

ZOO Bojnice - 77,4 km, 1 ,5 hod